اخبار

دریافت شماره نظام پزشکی دانش آموختگان غیربالینی منوط به تایید وزارت بهداشت است

کسانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و یا مقطع دکترای تخصصی(PhD) را دارند و قبلا در مقاطع پایین تر مدرک آنان غیربالینی بوده یا در عرصه کار نکرده و دوره کارآموزی بالینی نگذرانده اند چگونه می خواهند با گذراندن چند واحد به مشاوره و ویزیت و یا تاسیس آزمایشگاه بپردازند و از مزایای شماره نظام پزشکی بهره مند شوند.
دریافت شماره نظام پزشکی دانش آموختگان غیربالینی منوط به تایید وزارت بهداشت است
سخنگوی سازمان نظام پزشکی ورود دانش آموختگانرشته‌های غیربالینی را برای کار درمانی به رشته های علوم پایه پزشکی ظلم به مردم و کسانی دانست که بالغ بر ١٠٠ واحد کارورزی بالینی گذرانده‌اند.
رضا لاری پور سخنگوی سازمان نظام پزشکی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران در خصوص اطلاعیه معاونت نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی که اخیرا موجب اعتراض دانش آموختگان رشته های غیربالینی برای تحصیل در مقاطع بالاتر شده است، اذعان داشت: کسانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و یا مقطع دکترای تخصصی(PhD) را دارند و قبلا در مقاطع پایین تر مدرک آنان غیربالینی بوده یا در عرصه کار نکرده و دوره کارآموزی بالینی نگذرانده اند چگونه می خواهند با گذراندن چند واحد به مشاوره و ویزیت و یا تاسیس آزمایشگاه بپردازند و از مزایای شماره نظام پزشکی بهره مند شوند.

 وی افزود: با این حال چنانچه وزارت بهداشت در حال حاضر ارزشیابی نموده مثلا فردی که علوم دامی یا شیمی خوانده اکنون صلاحیت دارد و می تواند دکترای تغذیه بگیرد و این دکترا به عنوان یک رشته بالینی برای وی محسوب می شود، می تواند برای دریافت شماره نظام پزشکی اقدام کند.
وی ادامه داد: در صورت تایید صلاحیت؛ وزارت بهداشت باید کتبی از سوی از سازمان نظام پزشکی درخواست نماید تا در شورای عالی این سازمان مطرح و تصمیم گیری شود.
سخنگوی سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که دانشجویان و دانش آموختگانی که در رشته های بالینی تحصیل کرده‌اند حداقل بیش از ۱۰۰ واحد کارآموزی و کارورزی گذرانده‌اند، بیان داشت: ورود افرادی که رشته مقاطع قبلی آن ها غیربالینی بوده به کار درمانی ظلم بزرگی به کسانی است که کار بالینی می کنند زیرا این دانشجویان فقط می‌خواهند با گذراندن تعداد واحد محدودی در دوره فوق لیسانس یا دکترای تخصصی از این مزایا برخوردار شوند.
لاری پور در خصوص ورود این افراد به مقاطع بالاتر گفت: این امر موضوع جدیدی نیست بلکه از قبل بوده و در سایر رشته‌ها مانند حقوق هم وجود دارد و  کسی بدون داشتن کارشناسی حقوق حق شرکت در آزمون وکالت را ندارد حتی اگر دکترا یا فوق لیسانس حقوق داشته باشد.
مشاور رییس کل سازمان نظام پزشکی یاد آور شد: نظر سازمان نظام پزشکی است که چنان چه وزارت بهداشت به نفع مردم می‌داند که دانش آموختگان غیر بالینی از شماره نظام پزشکی بهره مند باشند این موضوع را بصورت مکتوب به سازمان نظام پزشکی اعلام کند تا در شورای عالی نظام پزشکی  مطرح  و در صورت تصویب اعضای شورا مبنی بر صلاحیت این افراد برای داشتن شماره نظام پزشکی اقدامات لازم انجام شود.
برچسب‌ها

احسان اخوان سلماسی

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، کارشناس مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی دانشگاه رضوی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close