اخبار

دکتر اللهیاری : ایرادهای اساسی در کلیات و جزئیات لایحه سلامت روان وجود دارد.

دکتر عباسعلی اللهیاری، رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور : پس از بررسی لایحه سلامت روان توسط وزارت بهداشت توسط سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، متوجه شدیم که ایرادهای اساسی در کلیات و جزئیات آن وجود دارد … ما منکر خدمات ارزشمند پزشکان و روانپزشکان در بعد سلامت نیستیم، اما این موضوع نباید منجر به ورود این عزیزان به عرصه هایی شود که آن ها متولی آن نیستند.
 

 

عباسعلی اللهیاری، رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور :

  • لایحه سلامت روان توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نهایی، برای اظهار نظر به دستگاه های مختلف فرستاده و اکنون در کمیسیون اجتماعی هیات دولت در حال بررسی است.
  • پس از بررسی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور نسبت به این لایحه، متوجه شدیم که ایرادهای اساسی در کلیات و جزئیات آن وجود دارد.
  • با این که ساماندهی بیماران مبتلا به اختلالات شدید اقدامی ارزشمند محسوب می شود، اما این که نام این ساماندهی را لایحه سلامت روان بگذاریم، خطا و جفایی استراتژیک است که برازنده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیست که ما اسم مقدس سلامت روان را چنان کاهش دهیم که در آن لایحه نحوه ساماندهی بیماران شدید روانی را دنبال کنیم. این خطای علمی و راهبردی است و در محافل و مراکز علمی دنیا مورد تمسخر قرار می گیریم.
  • این که به محور ارتقا و پیشگیری توجه نکنیم و تنها ساماندهی بیماران روانی را سلامت روان نام بگذاریم جفا است و دانشمندان و محافل علمی ما را نمی بخشند.
  • تدوین چنین لایحه ای توسط وزارتی مانند بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در سلامت روان بیش از ۲۰ درصد مداخله ندارد نوعی انحصار گرایی وعدم توجه به سایر کارگزاران سلامت است چرا که مفهوم سلامت موضوعی فرابخش و فرا وزارتخانه ای است.
  • ما منکر خدمات ارزشمند پزشکان و روانپزشکان در بعد سلامت نیستیم، اما این موضوع نباید منجر به ورود این عزیزان به عرصه هایی شود که آن ها متولی آن نیستند.
برچسب‌ها

احمد الهی مقدم

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران کارشناسی روانشناسی بالینی سال 1393 کارشناس ارشد روانشناسی بالینی سال 1396 دارای مدرک C.B.T در درمان افسردگی و اختلالات خلقی از سازمان بهزیستی خراسان جنوبی دارای مدرک ترک اعتیاد از سازمان بهزیستی خراسان رضوی فعال در کلینیک ترک اعتیاد در سال 1393 فعال در بیمارستان از سال 1396 تا اکنون مدیریت گروه بزرگ روانشناسی نوین

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید

Close
Close