اخبار

تصویب طرح جهانی مبارزه با دمانس در مجمع جهانی بهداشت

شرکت کنندگان در هفتادمین نشست مجمع جهانی بهداشت به توافق های جدیدی برای اتخاذ اقدامات ملی و بین المللی به منظور مبارزه با بیماری دمانس دست یافتند.
تصویب طرح جهانی مبارزه با دمانس در مجمع جهانی بهداشت
به گزارش پایگاه اینترنتی سازمان جهانی بهداشت، شرکت کنندگان در نشست مجمع جهانی بهداشت روز گذشته (۲۹ می/ ۸ خرداد) برنامه اقدام جهانی را در مورد واکنش های ملی بهداشتی به بیماری دمانس در بازه زمانی ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۵ تصویب کرده و متعهد شدند راهبردهای ملی فعالانه و طرح های اجرایی را توسعه دهند.

اهداف این طرح جهانی، علاوه بر کاهش عواقب دمانس بر جوامع و کشورها، بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به دمانس، خانواده های این بیماران و افرادی است که از انها مراقبت می کنند. حوزه های اقدام شامل کاهش خطر ابتلا، تشخیص، درمان و مراقبت از بیماران، فناوری های نوآورانه و تحقیقاتی و توسعه فضاهای حمایتگرانه برای مراقبان است.

شرکت کنندگان در مجمع از دبیرخانه سازمان جهانی بهداشت خواستند حمایت های فنی، ابزار و راهنمایی های لازم را برای کشورهای عضو ارائه دهد؛ همزمان این کشورها طرح های ملی و منطقه ای/یا زیرملی خود را برای اجرای طرح تحقیقاتی جهانی در مورد دمانس توسعه می دهند.

شرکت کنندگان اهمیت برنامه نظارتی جهانی دمانس در سازمان بهداشت جهانی را به عنوان نظام نظارتی پیشرفت ها در دو سطح ملی و جهانی به رسمیت می شناسند.

هیات های نمایندگی کشورها همچنین بر ضرورت تلفیق رویکردهای اجتماعی و بهداشتی و هماهنگی اقدامات مرتبط با مبارزه با دمانس و راهکارهای رویارویی با دیگر جنبه های بهداشت روانی و سایر بیماری های غیرواگیر و روند سالمندی تاکید دارند. آنها همچنین بر اهمیت اطمینان از احترام به حقوق انسانی افراد مبتلا به دمانس هم در زمینه طرح های در حال توسعه و هم در مورد اجرای آنها تصریح کردند.

برآورد می شود در سراسر جهان ۴۷ میلیون نفر به دمانس مبتلا هستند و تقریبا هر ساله ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر به آمار مبتلایان به این بیماری افزوده می شود. نزدیک به ۶۰ درصد افراد مبتلا به دمانس در کشورهای با سرانه درآمد کم یا پایین زندگی می کنند.

مترجم: منصوره شوشتری – ایرنا

برچسب‌ها

احسان اخوان سلماسی

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، کارشناس مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی دانشگاه رضوی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close