روانشناسی و مشاوره

وقتی که روان، تن را بیمارمی کند

روح حامل زندگی انسان است.گرچه روح فاقد بعد فیزیکی است ولی در هرصورت نیاز به تغذیه دارد. روح از تفکرات ما تغذیه می کند و ازسرچشمه احساس سیراب می شود.

esteres_10853

انتظارات روح برای تغذیه فکری درسطح بالایی است. اگر غذای ارائه شده مطابق ذائقه اش نباشد، واکنش نشان می دهد. از آنجا که روح مرکز رفتارهای ماست، منشاء برخی از مشکلات را نیز باید درهمان جا (روح) جستجو کرد. یک جسم بیمار روحی است که از دستیابی به آگاهی های مورد نیاز خود دورمانده است.

درمانهای اشتباهی

اگر سردرد شما را آزار می دهد یا با معده خود مشکل دارید، فشارهای متعدد زندگی روزمره، در سر یا شکم، قلب یاستون فقرات شما ایجاد واکنش می کند، به طورقطع روح شما یا بهتربگوییم وضعیت روانی شما، عامل ایجاد این بیماری ها و دردسرها است.
طبق گفته متخصصان روان شناسی، روح نقش بسیار مهم و گاهی نقش اصلی را در ایجاد بیماری ها ایفاء می کند. تا آنجا که علم جدید ایمنی اعصاب و روان می گوید: روح سالم بدن را سالم می کند. روح بیمار اگر مداوا نشود، جسم را بیمار و بیمارتر می کند. چرا که وقتی کسی به تضادهای درونی خود اعتراف نمی کند، آنها را شفاف نمی سازد و آگاهانه به مقابله با آنها نمی پردازد و کسی که تضادهای خود را نادیده می گیرد، محکوم به پرداخت تاوان سنگینی خواهد شد، زیرا تضادهای ر وانی خود را از پهنه روح به گستره جسم کشانده است.

سرکوب نکنید

بیماری ها به طورمعمول ناشی از تضادهای سرکوب شده هستند. کسی که سالهای متمادی ازمسائل خاص، یا اعمال بعضی اشخاص یا حتی ازخودش به طور مثال از بی دست وپایی خودش حرص خورده است؛ نباید تعجب کند این حرص وجوش ها برمعده اش اثر گذاشته و درابتدا او را به یکسری مشکلات بی اهمیت سوءهاضمه مبتلا کند. دراین شرایط فرد بدون اندیشیدن به منشاء اولیه و واقعی بروز مشکلات مذکور به دکتر مراجعه می کند. در اکثر موارد دکتر علائم ظاهری را که در ابتدا ساده و بی خطر است را معالجه می کند.
حال آنکه از همین سوءهاضمه ساده که در ابتدا بی خطراست، به تدریج بیماری های جدی وجدی تری بوجود می آید. وضعیت مخاط معده با مرور زمان تحلیل رفته و همین ناراحتی ساده به زخم معده تبدیل می شود. ناآگاهی عمیق پزشکان و بیماران از ارتباط و دلایل«روان تنی» بیماری، به طورمعمول به یک مداوای طولانی و بی حاصل می انجامد. کتاب«زبان روح، شفای تن» اطلاعات بیشتری درباره وابستگی های بین جسم و بیماری های جسمی که منشاء روحی دارند به خوانندگان تقدیم کند. با مراجعه به ااین کتاب که توسط انتشارات «جنوب غرب» منتشرشده می توانید روش های موثر و متعددی برای درمان بیماری های«روان تنی» را یاد بگیرید.

تعبیرروانی علائم یک بیماری

در هر بیماری پرسش ها و پاسخ های فراوانی نهفته است. پرسش هایی که باید بیمار ازخود بپرسد و به آنها پاسخ دهد، مشروط به این که بیمار راه این کار رابداند. هنگام بیماری بدن از زبان گویاتری استفاده می کند و با زبان درد توجه ما را به یک صدمه موجود جلب می کند، شاید حتی اندام مصدوم را مشخص کند؛ در حالی که روح زبانی به مراتب پیچیده تر را به کارمی گیرد و فریادهای استمداد خود را پشت علائم بیماری جسم پنهان می کند. ولی این  زبان رمز در هر حال قابل کشف است و تنها کسانی پیام های اعلام نیاز روح خودرا درک کنند که این زحمت را به خود هموار می کنند. 
با مطالعه کامل این کتاب و به کارگیری روش های پیشنهادی آن در جهت شناسایی زبان روح، می توانید زبان روح تان را بهتر درک کنید و درحفظ و ایجاد سلامتی خود بکوشید.

پنج نکته اساسی در تجزیه و تحلیل مسائل

اضطراب و فشارهای بیش از حد شغلی، مشکلات مالی، درگیری با همسر یا خانواده، علت حقیقی بیشتر اوقات این مشکلات ناشناخته مانده یا با راه حل های ظاهری و سطحی با آنها مقابله می شود؛ راه حل هایی که به نتیجه مطلوب و مؤثر نمی رسند. به همین دلیل تجزیه و تحلیل دقیق مشکل و یافتن شیوه درمان مؤثر برای آنها بسیار مهم است. با استفاده از جدول زیر می توانید مشکلات خود را بهتر شناسایی و تجزیه و تحلیل کنید.

 

نکات

 روش بررسی

تصویر ذهنی شما از مشکل چیست؟

به نظر شما یک مشکل تنها یک مزاحم است یا می تواند یک انگیزه هم باشد؟ سعی کنید که از یک دیدگاه مثبت و سازنده به موضوع نگاه کنید. برای اولین قدم می توانید فکر کنید که هر مشکل امکان مناسبی است برای شناختن موقعیت های جدیدی که تاکنون از دید شما پنهان بوده است.

 شناسایی دقیق مشکل

  مشکل در چه شرایطی به وجود می آید؟ ترس، خشم یا عصبانیت؟ خود را در برخورد با مشکلات چگونه بروز می دهید؟ زمینه ساز ایجاد مشکل چیست؟

بررسی راه حل های مختلف

 برای رویارویی با مشکل، همه امکانات خود را بسیج کنید. بهتر است از همان ابتدا راه حل های متعددی را در نظر داشته باشید. راه حل های مختلف را در ذهن خود بررسی و کارآیی آنها را مقایسه کنید.

یک راه حل را انتخاب کنید

اگر راه حلی را انتخاب کردید تلاش و توان خود را برای عملی کردن آن متمرکز کنید؛ به آن عمل کنید و از خطر اشتباهات احتمالی نترسید.

بررسی نتایج بدست آمده از راه حل

آیا راه حل انتخابی شما موفقیت آمیز بود، یا با شکست روبرو شدید؟ شما می توانید از تجزیه و تحلیل دقیق تجربه خود به راه حلهای بهتر و جدیدتری برسید. کسی که علت عدم موفقیت خود را ریشه یابی نکند نمی تواند از شکست خود درس و تجربه لازم را کسب کند.

برچسب‌ها

احسان اخوان سلماسی

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، کارشناس ارشد اداره خدمات روانشناختی دانشگاه رضوی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید

Close
Close